طراحی سایت
طراحی وب فراگیر چیست

طراحی وب فراگیر چیست

طراحی وب فراگیر چیست : مهم است که در طراحی یک وب سایت به این نکته توجه داشته باشید که همه کاربران به یک شکل با آن ارتباط برقرار نمی کنند. با استفاده از طراحی فراگیر، می توانید سوگیری ها و فرضیات را از وب سایت خود حذف کنید و اطمینان حاصل کنید که کاربران احساس طرد شدن نمی کنند. برای یادگیری نحوه تسلط بر این رویکرد مدرن، ادامه مطلب را بخوانید.

قابلیت استفاده از وب سایت یک اصطلاح گسترده است که سهولت استفاده و تعامل با یک وب سایت را توصیف می کند. با این حال، نکته مهمی که هنگام طراحی یک وب سایت برای قابل استفاده بودن باید به خاطر بسپارید این است که همه به یک شکل یا در شرایط یکسان با یک وب سایت درگیر نمی شوند.

اگر وب‌سایتی را برای کاربر «متوسط» یا «ایده‌آل» طراحی می‌کنید، می‌توانید به طور واقع بینانه یک رابط کاربری ناخوشایند، دشوار یا غیرممکن برای استفاده دیگران ایجاد کنید.

دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط کنسرسیوم وب جهانی و همچنین دولت‌های محلی به طراحان کمک کرده است که شکاف‌ها را در مورد قابلیت استفاده و دسترسی برطرف کنند. با این حال، این لزوما یک وب سایت را کاملاً فراگیر نمی کند.

در پست بعدی، قصد داریم به بررسی معنای طراحی فراگیر، ارزش آن در طراحی وب و همچنین مواردی که باید در طراحی رابط‌ها و تعاملات فراگیر توجه داشته باشید، بپردازیم.

طراحی فراگیر چیست؟

طراحی وب فراگیر سوگیری ها و فرضیات را از یک وب سایت حذف می کند تا کاربران به دلیل نقص، جمعیت شناسی یا سایر شرایط موقت یا دائمی احساس طرد شدن نکنند.

طراحی وب قابل دسترس و طراحی UX اجزای حیاتی یک وب سایت فراگیر هستند. طراحی قابل دسترس فرآیند حذف موانع ورود افراد دارای معلولیت و سایر آسیب ها است. طراحی UX یک رویکرد داده محور برای طراحی است که نحوه تعامل کاربران واقعی با یک وب سایت را آزمایش و تأیید می کند.

به همین دلیل، در طراحی فراگیر موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، زیرا این آسیب اکید کاربر نیست که می تواند مانع از استفاده کامل یا رضایت از یک وب سایت شود. طراحان وب همچنین می توانند با ایجاد تجربیات برای مجموعه ای انحصاری از کاربران به مشکلاتی برسند.

به این ترتیب، طراحان وب باید عوامل زیر را در نظر بگیرند:

 • اختلالات فیزیکی مربوط به بینایی، شنوایی یا مهارت
 • اختلالات روانی که بر شناخت یا گفتار تأثیر می گذارد
 • محدودیت های موقعیتی که کاربر را از تعامل کامل با محصول باز می دارد
 • محدودیت های فنی مانند سخت افزار، اتصال به اینترنت و سواد کامپیوتری
 • موانع زبانی و جغرافیایی
 • تفاوت های جمعیتی مانند سن، نژاد و جنسیت
 • تفاوت های اجتماعی و اقتصادی

خط پایین: طراحی فراگیر در نهایت به طراحی جهانی تبدیل می شود.

طراحان وب ابزارهای مختلفی در اختیار دارند تا به جنبه دسترسی طراحی فراگیر بپردازند. به عنوان مثال، ابزارهای دسترسی وردپرس ، بررسی‌کننده‌های دسترسی به وب،  دستورالعمل‌های WAI-ARIA و موارد دیگر می‌توانند طراحی و پیاده‌سازی در دسترس را آسان‌تر کنند.

با این حال، با طراحی فراگیر، نیاز به درک بیشتری از محدودیت هایی است که کاربران ممکن است در وب با آن مواجه شوند. ابزاری وجود ندارد که وب سایت شما را اسکن کند و تأیید کند که متنوع ترین و عادلانه ترین تجربه ممکن را ایجاد کرده اید. این چیزی است که شما باید یاد بگیرید که چگونه آن را پیاده سازی و بررسی کنید.

چرا طراحی وب فراگیر مهم است؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا طراحان وب باید دسترسی و جامعیت را بخشی از هر وب سایتی که می سازند قرار دهند. بیایید ابتدا ببینیم که چگونه یک وب سایت غیر فراگیر به همه آسیب می رساند:

جنبه منفی عدم شمولیت

در سال 2021، WebAIM نتایج نظرسنجی کاربر Screen Reader شماره 9 خود را منتشر کرد. 7.7 درصد از پاسخ دهندگان این نظرسنجی گفتند که هنگام آنلاین بودن باید از صفحه خوان استفاده کنند.

هنگامی که از آنها پرسیده شد که در مورد وضعیت دسترسی به اینترنت امروز چه احساسی دارند، تنها 39.3 درصد گفتند که نسبت به سال های گذشته در دسترس تر است. 42.3 درصد احساس کردند که چیزی تغییر نکرده است در حالی که 18.5 درصد گفتند که بدتر است.

به گفته مایک گیفورد از CivicActions ، ممکن است بیش از 7.7٪ از جمعیت این افراد غیرقابل دسترس باشند و این احساسات را به اشتراک بگذارند:

ترکیبی از ناتوانی‌ها و روش‌هایی که افراد با آن بر موانع غلبه می‌کنند بسیار متنوع است. از نظر اخلاقی، ساخت و ساز برای کاربران کم مزیت ما باید بالاترین اولویت را داشته باشد. متأسفانه، با تلاش مداوم ما برای چیزهای جدید و پر زرق و برق، ما به طور منظم 10 تا 20 درصد از همشهریان خود را حذف می کنیم.

طبق گزارش انجمن وکلای آمریکا ، بین سال‌های 2017 تا 2020، 8000 شکایت آمریکایی دارای معلولیت با عنوان قانون سوم در دادگاه‌های فدرال ثبت شده است. طبق Accessibility.com ، این تعداد فقط در سال 2021 به 2352 شکایت افزایش یافته است.

دیگرانی هستند که ممکن است احساس کنند از یک وب سایت محروم شده اند، اما هیچ راه حل قانونی ندارند. به عنوان مثال، آزمایشگاه داده جهانی می گوید که 1.1 میلیارد انسان فقیر اینترنت وجود دارد . در برخی موارد، این بدان معنی است که آنها نمی توانند برنامه های داده تلفن همراه را بپردازند. در موارد دیگر می‌توانند، اما داده‌های کافی برای استفاده را ندارند، بنابراین نمی‌توانند زمان خود را در وب‌سایت‌های پر منابع صرف کنند.

همچنین جمعیت سالمندی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. مرکز تحقیقات پیو دریافت که تعداد سالمندانی که از اینترنت استفاده می کنند در سال های اخیر افزایش یافته است. همانطور که گفته شد، TechCrunch گزارش می دهد که تقریباً 50٪ از افراد مسن به شخصی نیاز دارند که به آنها کمک کند تا فناوری های دیجیتال جدید را راه اندازی و استفاده کنند. علاوه بر این، 40 درصد از سالمندان در شهر سانفرانسیسکو – درست در کنار دره سیلیکون، از همه جا، بی سواد دیجیتالی هستند.

حتی اگر وب سایت شما مورد شکایت قرار نگرفته است، در نظر بگیرید که از دست دادن 20٪ یا بیشتر از بازدیدکنندگان شما به دلیل طراحی غیر فراگیر چه تاثیری بر دوام بلندمدت یک برند خواهد داشت. این بخش بزرگی از مخاطبان است که صرفاً به این دلیل که وب‌سایت مورد استقبال یا قابل استفاده نیست، از بین خواهند رفت.

دستاوردهای فراگیر

 

 

 

طراحی وب فراگیر چیست

 

 

 

 

 

وقتی وب سایتی را به گونه ای طراحی می کنید که فراگیر باشد، آن را طوری طراحی می کنید که هرکسی می خواهد بتواند به طور کامل با آن تعامل داشته باشد و احساس طرد شدن نکند. همه وقتی برنده می شوند که اینترنت به مکانی فراگیر تبدیل شود:

طراحی وب فراگیر منجر به طراحی بهتر محصول می شود. 

از وب‌سایت‌ها گرفته تا اپلیکیشن‌های موبایل و همه چیز در این میان، طراحی فراگیر طراحان را مجبور می‌کند به اصول طراحی خوب، قابل استفاده و همدلانه بازگردند.

برندها مخاطبان بیشتری را جذب می کنند. 

برندی که یک تجربه مثبت جهانی را برای همه و نه فقط کاربر ایده‌آل در اولویت قرار می‌دهد، پایگاه وفادارتری از کاربران را جذب می‌کند که به فراگیری و برابری نیز اهمیت می‌دهند.

کاربران در تعامل با وب سایت های فراگیر احساس بهتری دارند. 

مردم زمان زیادی را جلوی صفحه نمایش می گذرانند که این روزها مسائلی مانند سندرم تونل کارپال، سندرم بینایی کامپیوتر و اختلال اعتیاد به اینترنت بسیار رایج است. طراحی فراگیر و اخلاقی می تواند به کاربران کمک کند هم در ذهن و هم در بدن خود احساس بهتری داشته باشند.

طراحی وب جامع به وب سایت ها کمک می کند تا در نتایج جستجو رتبه بهتری داشته باشند. 

گوگل چند سال پیش الگوریتم جستجوی خود را به روز کرد و چهار عامل ضروری برای ایجاد بهترین تجربه روی صفحه را نام برد: عملکرد (سرعت) دسترسی، بهترین روش ها (طراحی و کد) و SEO (مثلا متن جایگزین). طراحی فراگیر به هر یک از این موارد کمک می کند.

نحوه ایجاد پرسونای طراحی وب جامع

اغلب اوقات، طراحان در ابتدای پروژه های وب سایت با شخصیت های خیالی روبرو می شوند. این به آن‌ها کمک می‌کند تا کاربر نهایی را که برایش وب‌سایت می‌سازند، تجسم کرده و با آن ارتباط برقرار کنند. همچنین به آنها کمک می کند تا بفهمند که آن کاربر خاص چگونه با وب سایت ارتباط برقرار می کند.

هنگامی که شامل فراگیری در فرآیند طراحی وب خود می‌شوید، توضیحات شخصیت کاربر باید تا حدودی تنظیم شود. پرسونای کاربر معمولی موارد زیر را تجزیه می کنند:

 • نام
 • جمعیت شناسی (مانند سن، جنسیت، شغل و غیره)
 • شخصیت
 • صدا
 • اهداف
 • انگیزه ها
 • سرخوردگی ها
 • ترس ها

پرسونای کاربر فراگیر نیز باید شامل موارد زیر باشد:

توانایی:این جزء دسترس پذیری در شمولیت است. باید پیش بینی کنید که چگونه برخی از کاربران شما ممکن است از نظر نحوه استفاده و تعامل با وب سایت محدود شوند – از نظر فیزیکی و شناختی.

استعداد: اگر به داده های مربوط به تعداد کاربران آنلاین نگاه کنید، متوجه خواهید شد که برخی از کاربران شما ممکن است سواد دیجیتالی نداشته باشند. انحراف از ساختارها و طرح‌بندی‌های اولیه و ارائه نکردن زمینه کافی (مانند برچسب‌ها در فرم‌های تماس) می‌تواند برای تجربیات این کاربران مضر باشد.

نگرش: این به کاربرانی اطلاق می شود که ممکن است وب سایت ها را به عنوان محیط های ناامن درک کنند. چه آنها بیش از حد نگران حریم خصوصی خود باشند و چه در مورد مواجهه با بدافزار عصبی، این نوع ترس ها باید با ویژگی های امنیتی و حریم خصوصی قابل تشخیص و قابل اعتماد برطرف شوند.

دسترسی:برای اینکه دسترسی محدودی به وب داشته باشند، لازم نیست کاربران از اینترنت ضعیف باشند. به عنوان مثال، طبق گزارش U NESCO، بیش از نیمی از جمعیت جهان در خانه به اینترنت دسترسی دارند. این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند آنلاین شوند، فقط به این معنی است که باید راه های دیگری برای دریافت آن پیدا کنند – مانند رفتن به یک کتابخانه یا کافی نت. بنابراین، اتصال، سخت‌افزار، نرم‌افزار و حتی موقعیت مکانی همگی می‌توانند بر دسترسی تأثیر بگذارند.

محلی‌سازی:هرگز نمی‌توان تصور کرد که هر کاربر در یک کشور زندگی می‌کند، از همان فرهنگ است و به همان زبان شما صحبت می‌کند. به این ترتیب، این تفاوت ها باید هنگام ایجاد پرسونای کاربر فراگیر مورد توجه قرار گیرند.

7 اصل طراحی فراگیر

برای اینکه طراحی فراگیر کار کند، طراحان وب باید مفروضات، تصورات از پیش تعیین شده و همچنین ترجیح دادن کاربر معمولی را بر خیر همه کاربران حذف کنند. برای انجام موفقیت آمیز این کار، طراحان باید با اصول زیر هدایت شوند:

1. انعطاف پذیری

 

 

 

طراحی وب فراگیر چیست

 

 

 

چیزی به عنوان یک اندازه برای همه در طراحی وب وجود ندارد. این بدان معنا نیست که شما باید وب سایت های مختلف یا صفحات فرود برای کاربران مختلف بسازید. با این حال، این به معنای افزودن ویژگی‌های اضافی به رابط کاربری است، زمانی که فکر می‌کنید این ویژگی‌ها به کاهش شکاف بین تجربیات کاربران مختلف کمک می‌کنند.

به عنوان مثال، بهتر است رونوشت یک ویدیو را در زیر فایل تعبیه شده قرار دهید. به این ترتیب، کاربرانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند ویدیو را بشنوند یا تماشا کنند، می‌توانند متن را بخوانند.

2. سادگی

مینیمالیسم یک روند ماندگار طراحی وب است و دلیل خوبی هم دارد. این فقط به این دلیل نیست که رابط های بصری دلپذیرتری ایجاد می کند، به این دلیل است که مینیمالیسم و ​​سادگی راه را برای طراحی بصری تر هموار می کند.

بهترین راه برای نزدیک شدن به این موضوع این است که با یک وب سایت مانند حداقل محصول قابل دوام (MVP) رفتار کنید. ویژگی های اصلی را ایجاد کنید که آن را به یک محصول قابل استفاده و ارزشمند تبدیل می کند. سپس، عناصر اضافی را فقط در جایی که مورد نیاز است اضافه کنید و برای تجربه هرکس ارزش قائل شوید.

3. سازگاری

 

 

طراحی وب فراگیر چیست

 

 

 

ثبات به این معنی نیست که یک وب سایت باید قابل پیش بینی یا خسته کننده شود. شما همچنان می توانید با حفظ ثبات، خلاق باشید.

همه از ثبات در طراحی سود می برند. ناامیدی و سردرگمی ناشی از یک عنصر یا ویژگی ارائه شده به روش های مختلف در یک وب سایت را از بین می برد. علاوه بر این، سازگاری با نحوه مدیریت اکثر وب با عناصر اصلی – مانند ناوبری وب سایت – می تواند قابلیت استفاده یک وب سایت را بهبود بخشد و زمان تبدیل را سرعت بخشد.

4. ادراک

طراحان علاوه بر در نظر گرفتن نحوه تعامل افراد با وب سایت ها، باید نحوه تعامل با وب سایت ها را نیز در نظر بگیرند . به عنوان مثال، وب سایتی که تصویر بر آن غالب است، ممکن است برای کاربرانی که یادگیرنده بصری نیستند، هضم محتوا را بسیار دشوار کند.

وقتی محتوای یک وب سایت را گرد هم می آورید، مطمئن شوید که ترکیبی سالم از آن وجود دارد. اگر فقط یک نوع محتوا وجود دارد (مانند همه متن ها و بدون تصویر)، احتمالاً برخی از بازدیدکنندگان شما در درک مطلب یا سهولت استفاده در مضیقه خواهند بود.

5. حقوق صاحبان سهام

برابری در طراحی وب به نتایج عادلانه اشاره دارد. به عبارت دیگر، صرف نظر از اینکه بازدیدکننده چه کسی است، هر بازدیدکننده باید بتواند وظایف خود را به راحتی انجام دهد.

اینجاست که فرآیند طراحی UX به کار می آید. دریافت نظرات دست اول کاربر در مورد اهداف کاربران و آنچه که برای تکمیل آنها نیاز دارند به طراحان کمک می کند تا تعاملات و سفرهای کاربر بدون اصطکاک را برای همه ایجاد کنند.

به عنوان مثال، یک مؤلفه UI مانند یک نوار لغزنده تصویر را در نظر بگیرید. راه جامع طراحی آن غیرفعال کردن ویژگی اسلاید خودکار است. سپس، هر دو قابلیت کشیدن و کلیک کردن را در نظر بگیرید تا هر کاربر بتواند نوار لغزنده و سرعت آن را کنترل کند.

6. پیشگیری

طراحی فراگیر خطای انسانی را کاهش می دهد. این به معنای طراحی یک رابط کاربری برای جلوگیری از بسیاری از خطاهای ممکن است و در عین حال پاسخی قابل تحمل و مفید به خطاهایی که رخ می دهند ارائه می دهد. با کاهش ناامیدی یا شرم ناشی از اشتباهات، یک طراحی فراگیر بیشتر به ایجاد اعتماد بین بازدیدکنندگان کمک می کند.

این اصل خاص اغلب در نقطه تعامل به کار می رود. به عنوان مثال، دکمه ها باید همیشه طوری طراحی شوند که به اندازه کافی بزرگ باشند تا دیده شوند و کلیک شوند.

پیام های خطا در فرم های تماس مثال خوب دیگری است. با نمایش پیام های خطای درون خطی در رنگ و اندازه ای که همه بتوانند بخوانند، احتمال تکرار خطاها را کاهش می دهید. همچنین فرم تماسی خواهید داشت که نسبت به فرمی که پیام‌های خطای مبهم ارائه می‌کند یا آنهایی که خیلی دیر در فرآیند رخ می‌دهند مفیدتر است.

7. اسکان

یکی از دلایلی که وب‌سایت‌ها مانند کسب‌وکارهای آجری مشمول دعاوی دسترسی هستند، این است که «مکان‌های اسکان عمومی» در نظر گرفته شده‌اند. طراحی فراگیر علاوه بر اطمینان از اینکه همه می‌توانند یک وب‌سایت را بخوانند، پیمایش کنند و با آن ارتباط برقرار کنند، راحتی خاصی را برای بازدیدکنندگان تضمین می‌کند.

راحتی می تواند برای بسیاری از افراد معانی زیادی داشته باشد – فضای کافی، چیدمان های قابل پیش بینی، و غیره. طراحی فراگیر همچنین از طراحان می خواهد تا میزان راحتی کاربرانشان با محتوای وب سایت را در نظر بگیرند.

به عنوان مثال، استفاده از تصاویر متنوعی که منعکس کننده مخاطبان هدف هستند، نسبت به تصاویر سهام عمومی که کاربران بارها و بارها دیده اند، محیطی دلپذیرتر ایجاد می کند. همین امر را می توان در مورد استفاده از کپی ساده به جای کپی پر از اصطلاحات تخصصی که فقط بخشی از مخاطب آن را درک می کند، گفت.

نتیجه

طراحی وب فراگیر یک اصطلاح فراگیر است که شامل رشته هایی مانند طراحی UX، طراحی در دسترس و طراحی واکنش گرا می شود. با این حال، طراحی فراگیر آن را یک قدم فراتر می برد تا اطمینان حاصل شود که نتیجه نهایی یک وب سایت قابل استفاده جهانی و با استقبال خوب است.

این رویکرد طراحی وب نیازمند درک کاملی از چالش‌هایی است که افراد مختلف هنگام درگیر شدن با وب‌سایت‌ها با آن مواجه هستند، که فراتر از آسیب یا ناتوانی است.

بهترین راه برای ادغام جامعیت در فرآیند طراحی وب شما این است که ابتدا اطمینان حاصل کنید که با ابزارهایی کار می کنید که به شما در اجرای آن کمک می کنند – مانند ویژگی های دسترسی وردپرس و Elementor . سپس، الگوهای پرسونای کاربر خود را با عواملی شامل توانایی، استعداد و دسترسی به‌روزرسانی کنید. در نهایت، با کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجربیات کاربران و چالش‌های رایجی که هنگام استفاده از وب با آن مواجه می‌شوند، روند خود را به‌روز نگه دارید.

 

 

منبع : elementor.com

دسته بندی وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *