طراحی سایت
طراحی وب سایت چیست

طراحی وب سایت چیست؟

 

طراحی وب سایت چیست؟ منظور از طراحی وب سایت طراحی وب سایت هایی است که در اینترنت نمایش داده می شوند. معمولاً به جنبه های تجربه کاربر در توسعه وب سایت اشاره دارد تا توسعه نرم افزار. طراحی وب قبلاً بر طراحی وب سایت برای مرورگرهای رومیزی متمرکز بود. با این حال ، از اواسط دهه 2010 ، طراحی مرورگرهای تلفن همراه و رایانه لوحی اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است.

یک طراح وب بر روی ظاهر ، چیدمان و در برخی موارد محتوای یک وب سایت کار می کند. به عنوان مثال ، ظاهر به رنگ ، فونت و تصاویر استفاده شده مربوط می شود. چیدمان به چگونگی ساختار و طبقه بندی اطلاعات اشاره دارد. استفاده از یک طراحی وب خوب آسان است ، از نظر زیبایی زیبا و متناسب با گروه کاربری و مارک وب سایت است. بسیاری از صفحات وب با تمرکز بر سادگی طراحی شده اند ، به طوری که هیچگونه اطلاعات و عملکردهای جانبی که ممکن است باعث حواس پرتی کاربران شود یا باعث سردرگمی آنها شود ظاهر نمی شود. از آنجا که سنگ بنای اصلی خروجی طراح وب سایتی است که اعتماد مخاطبان مورد نظر را جلب و تقویت می کند ، حذف تا حد ممکن نقاط ناراحت کننده کاربر تا حد امکان یک ملاحظه مهم است.

دو روش متداول برای طراحی

وب سایت هایی که هم روی دسکتاپ و هم روی موبایل خوب کار می کنند ، طراحی ریسپانسیو و سازگار است.

در طراحی واکنش گرا ، محتوا بسته به اندازه صفحه نمایش به صورت پویا حرکت می کند. در طراحی تطبیقی ​​، محتوای وب سایت در اندازه طرح بندی

که با اندازه های معمول صفحه نمایش مطابقت دارد ثابت می شود. حفظ طرح بندی که تا حد ممکن بین دستگاه ها سازگار باشد ،

برای حفظ اعتماد و تعامل کاربران بسیار مهم است. از آنجا که طراحی واکنش گرا می تواند در این زمینه مشکلاتی را به همراه داشته باشد ، طراحان باید در کنار گذاشتن کنترل نحوه ظاهر شدن کارهای خود دقت کنند. اگر آنها نیز مسئول محتوا باشند ، در حالی که ممکن است نیاز به گسترش مهارت های خود داشته باشند ، از مزیت کنترل کامل محصول نهایی لذت خواهند برد.

ux در زمینه طراحی وب

در اینجا کل UX در زمینه طراحی وب توسط بنیاد طراحی تعامل ، در یک مکان جمع آوری شده است:

چگونه شغل خود را از طراحی وب به طراحی UX تغییر دهیم

طراحی وب سایت چیست؟

طراحی رابط کاربری و رابط کاربری چیست؟

برای شروع ، اجازه دهید مقدمه ای کوتاه در مورد منظور ما از “رابط کاربر” داشته باشیم. محصولات دارای کاربران هستند و تجربه کاربری (UX) صرفاً تجربه ای است که کاربر از استفاده از آن محصول خاص دارد.

طراحی UX هنر طراحی محصولات به گونه ای است که آنها بهترین تجربه ممکن را برای کاربر ارائه می دهند. اگر این توصیف گسترده به نظر می رسد ، دلیل آن این است که ماهیت طراحی UX بسیار گسترده است. ایجاد UX مطلوب شامل درک روانشناسی ، طراحی تعامل ، تحقیقات کاربران و بسیاری از رشته های دیگر است ، اما در کنار همه اینها یک فرایند حل مسئله تکراری است (اما بعداً بیشتر در مورد آن).

به طور کلی ، تجربه کاربر را می توان به 3 بخش تقسیم کرد: ظاهر ، احساس و قابلیت استفاده.

طراحی وب سایت چیست؟

طراحی وب سایت چیست

ظاهر یک محصول در مورد استفاده از تصاویر بصری برای ایجاد حس هماهنگی با ارزشهای کاربر است و این باعث ایجاد اعتبار و اعتماد با کاربر می شود.

این مربوط به ایجاد محصولی است که نه تنها زیبا به نظر می رسد ، بلکه ظاهر درستی نیز دارد.بنابراین ، این احساس شامل تجربه استفاده از یک محصول تا حد ممکن دلپذیر و لذت بخش است.

این امر با ایجاد تعاملات بین کاربر و محصول و همچنین واکنش هایی که هنگام (و بعد) از محصول دارند ایجاد می شود.در نهایت ، قابلیت استفاده پشتیبان تجربه کاربر است.

به سادگی ، اگر محصولی قابل استفاده نباشد ، هیچگونه ظاهر زیبا نمی تواند آن را نجات دهد و تنها احساسی که کاربران در آن احساس می کنند عصبانیت و سرخوردگی است.

در حالت ایده آل ، محصولات باید بر اساس نیازهای کاربر شخصی سازی شده و عملکردها را به روشی قابل پیش بینی ارائه دهند.

طراحی وب و طراحی UX چه ویژگی مشترکی دارند؟

عنوان شغلی “طراح وب” تعاریف زیادی دارد و در واقع ، آنچه طراح وب انجام می دهد تا حد زیادی بستگی به نیاز مشتری یا پروژه دارد. برخی از طراحان وب به سادگی طرح های بصری و/یا وفاداری بالا نمونه های اولیه تعاملی وب سایت را ایجاد می کنند و کدگذاری وب سایت را به توسعه دهندگان اصلی و عقب واگذار می کنند. با این حال ، اکثر طراحان وب در طراحی و توسعه وب سایت مشارکت می کنند. برخی از طراحان وب حتی به عنوان بخشی از مشاغل خود به طور مرتب تحقیق و آزمایش کاربران را انجام می دهند (و اگر شما یکی از آنها هستید ، برای کار در طراحی UX تقریبا آماده هستید). اما صرف نظر از شغل شما به عنوان طراح وب ، در اینجا برخی از جنبه های طراحی وب را می توان در طراحی UX یافت.

حل مسئله

طراحان وب به دنبال حل مشکلات مشتریان خود هستند. طراحان UX به دنبال حل مشکلات کاربران خود هستند. طراحان وب با یک فرایند حل مشکل کار می کنند:

ابتدا مشکلات مشتریان خود را پیدا می کنند ، سپس یک راه حل وب برای آنها طراحی می کنند و سپس توسعه و آزمایش وب سایت را قبل از انتشار انجام می دهند. و پس از راه اندازی وب سایت ، طراحان وب اغلب در آزمایش بیشتر سایت ، جمع آوری بازخورد از کاربران و سپس تکرار در طراحی مشارکت می کنند.

این فرایند حل مشکل تکراری شبیه به فرایند طراحی UX است . طراحان UX با تحقیقات کاربران شروع می کنند.
ضروری است که کاربران احتمالی یک محصول را بشناسید و دریابید که مشکلات آنها چیست ، چگونه آنها را حل کنید
و چگونه کاربران را مجبور و یا نیاز به آن راه حل کنید. تحقیقات کاربر اغلب از طریق مصاحبه با کاربر ، مشاهدات ،
مطالعات جمعیت شناختی ، پیش نویس داستان ها و پرسوناهای کاربر و غیره انجام می شود. پس از آن ، طراحان UX یک راه حل طراحی
ایجاد می کنند که نیازهای اصلی کاربر را برطرف می کند و اغلب نمونه اولیه را برای آزمایش اعتبار آن به کاربران باز می گرداند.
یا قابلیت استفاده پس از عرضه محصول ، طراحان UX بازخورد کاربران بیشتری را جمع آوری می کنند ،
که به دور جدیدی از تحقیقات کاربران کمک می کند و در نتیجه دوباره این روند را آغاز می کند.

اگر قبلاً به عنوان بخشی از شغل طراح وب خود ، تحقیقات کاربر را انجام داده اید ، هنگام تغییر در طراحی UX ، مزیت بزرگی برای آن خواهید یافت. اگر نه ، نگران نباشید – فرصت های زیادی برای یادگیری بهترین روش ها برای انجام تحقیقات کاربران خواهید داشت

طراحی احساسی

هنگام طراحی وب سایت ، طراحان وب اغلب از تایپوگرافی ، رنگ و طرح برای شکل دادن به احساسات کاربران استفاده می کنند.
برای مثال می توان با استفاده از رنگ های تیره تر و فونت های سری ، احساس اعتبار کرد. به طور مشابه ، می توان با استفاده
از تصاویر رنگارنگ و تایپوگرافی بازیگوشی ، حس سرگرمی ایجاد کرد. طراحان وب با طراحی احساسی آشنا هستند.
یعنی ایجاد طرح هایی که احساسات کاربران را برانگیزد. طراحان UX نیز نگران طراحی احساسی هستند ، اما در مقیاس بزرگتر –
آنها نگران ایجاد احساسات از کاربران در کل تجربه استفاده از محصول هستند.

برای انجام این کار ، طراحان UX نه تنها با تایپوگرافی و رنگ بلکه با روانشناسی ، طراحی حرکت ، تنظیم محتوا و معماری اطلاعات نیز کار می کنند. طراحان وب که این تغییر را ایجاد می کنند ، ذاتاً می فهمند که طراحی احساسی در UX به چه معناست. آنها به سادگی باید دانش جدیدی را در زمینه های دیگر به دست آورند تا توانایی خود را برای انجام این کار در یک تصویر بزرگتر تقویت کنند.

چند رشته ای

طراحی وب یک کار چند رشته ای است که در آن نه تنها به دانش طراحی (تایپوگرافی ، نظریه رنگ) بلکه به مهارت در توسعه وب سایت (HTML ، CSS ، JavaScript) نیاز دارید. برخی از طراحان وب هنگام طراحی انیمیشن و انیمیشن ها و تعاملات با استفاده از CSS و/یا جاوا اسکریپت نیز درگیر هستند. طراحی UX نیز یک رشته چند رشته ای است ، اما شاید از این نظر فوق العاده باشد. طراحان UX باید از دانش حوزه های روانشناسی ، تحقیقات کاربران ، طراحی بصری و حتی کسب و کار استفاده کنند تا بهترین UX را برای محصولات خود ایجاد کنند.

طراحی وب سایت چیست  

تفاوت بین طراحی وب و طراحی UX

کاربر محور در مقابل فناوری متمرکز

طراحی وب سایت چیست

بخش بزرگی از شغل شما به عنوان طراح وب صرف می شود تا از آخرین تحولات HTML ، CSS و دیگر زبان های برنامه نویسی مطلع شوید – که همه آنها با سرگیجه ای تغییر کرده و بهبود می یابند.

کدام مرورگرها از چه نسخه هایی از CSS پشتیبانی می کنند؟ آیا انیمیشن های CSS در Safari در Mac کار می کنند؟ حتی من را در استفاده از اینترنت اکسپلورر مجبور نکنید! اینها ممکن است چند س (ال (و ناامیدی) باشد که مدام در ذهن شما به عنوان طراح وب وجود دارد. اما طراحی UX به فناوری مربوط نمی شود. در عوض ، تمرکز آن به طور کامل بر کاربران متمرکز است – فناوری تنها وسیله ای است که کاربران می توانند آنچه را که نیاز دارند به دست آورند. طراحان UX تنها با تمرکز بر کاربران می توانند راه حل هایی ایجاد کنند که نیازهای خاص آنها را برآورده کند و در نهایت ، کاربران مایل به پرداخت هزینه هستند. طراحان UX تحقیقات گسترده ای را در مورد كاربران انجام می دهند تا بیشترین اطلاعات را در مورد كاربران خود بدست آورند ، كه بیشتر طراحان وب این شانس را ندارند.

UX بیشتر از وب است

طراحی UX مستقل از پلتفرم است. اصول و فرایندهای آن در بسیاری از مناطق مختلف خارج از مرورگرهای وب اعمال می شود: در برنامه های تلفن همراه ، نرم افزارهای رومیزی و حتی محصولات سخت افزاری و فضاهای خرده فروشی.

از سوی دیگر ، حوزه طراحی وب به شدت با مرورگرهای وب گره خورده است. این بدان معناست که طراحان UX قادرند نه تنها در زمینه های رو به رشد مانند استارتاپ های فناوری

بلکه در صنایع بالغ و پایدار مانند تولیدکنندگان خودرو فرصت های شغلی پیدا کنند. تا زمانی که محصولی وجود دارد ، نیاز به UX وجود دارد – و این واقعاً فرصت های شما را باز می کند.

مزیت بزرگ تجربه طراحی وب هنگام انتقال به طراحی UX

طراحی وب سایت چیست

ارتباط زمینه طراحی وب

بزرگترین مزیت انتقال از طراحی وب به طراحی UX میزان همپوشانی بین دو زمینه طراحی است. در حالی که درست است که طراحی UX سیستم عامل های بیشتری را نسبت به مرورگر وب پوشش می دهد ، بخش قابل توجهی از طراحی UX هنوز روی محصولاتی انجام می شود که حداقل تا حدی مبتنی بر وب هستند (به وب سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر ، برنامه های وب مانند Dropbox فکر کنید. و سرویس هایی مانند Google). همپوشانی بین طراحی وب و طراحی UX بیشتر است اگر شما نوعی از تحقیقات کاربر یا فرآیند تکراری را برای بهبود مستمر وب سایت با داده های کاربر انجام داده اید.

زیبایی شناسی

توانایی شما در ایجاد زیبایی شناسی زیبا به عنوان طراح وب نیز هنگام تغییر در طراحی UX مفید خواهد بود. اولاً ، زیبایی شناسی یک ابزار عالی برای تقویت ارتباطات

شما با سهامداران داخلی است. به عنوان یک طراح UX ، شما باید دائماً یافته ها و توصیه های خود را به ذینفعان داخلی (مانند مدیر عامل یا مدیر محصول) ارائه دهید

و توانایی شما در ایجاد گزارش ها و ارائه های بصری ، جذب نکات کلیدی شما را به حداکثر می رساند. ثانیاً ، زیبایی در طراحی UX نقش حیاتی دارد.

یک افسانه رایج در مورد طراحی UX این است که قابلیت استفاده زیاد بر زیبایی تأثیر می گذارد – اما این واقعیت چندان دور از واقعیت است. در حقیقت ، مطالعه بیش از 2500 شرکت کننده

توسط پروژه اعتبار استنفورد نشان داد که تقریبا نیمی از آنها اعتبار وب سایت ها را بر اساس جذابیت بصری خود ارزیابی کرده اند.

این نشان می دهد که چگونه زیبایی شناسی در کنار عوامل دیگر مانند قابلیت استفاده برای
ایجاد تجربه بهینه کاربر از استفاده از محصول عمل می کند.

طراحی وب سایت چیست

دسته بندی وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *